Hall of Fame

Inductees and Champions
  • Search by category

  • Search by sport

Midget A1 Delta Islanders

Maxwell Lattimer

Brendan Hodge

Pricilla Westlake

Olivia Sheppard

Matt Yole

Brent Calvert

Cory Philpot

Chris Roper

Carole Gair

Cap’s South Shore Cycle

Surdel Rustlers 1978 – 1988

Joe Higgins

Andrew McBride

Davis Sanchez

Don Sangster

James Paxton

Mark Pearson

Vanessa Kovacs

George Windsor

Dan Burgess

Cheryl Watson

Sungod Sports and Orthopaedic Physiotherapy Clinics

Sungod Sports and Orthopaedic Physiotherapy Clinics

Cliff White

1995 AAA North Delta Huskies

Gary Trepanier

Jamie Buis

Michelle Bogaard Flemons

Tim Saunders

Dr. Martin Ray

Randy’s Tire & Auto Service, Randy Scott

Randy’s Tire & Auto Service, Randy Scott

Don Lightbody

Don Lightbody

1990 North Delta Huskies AAA Senior Boys Basketball

1990 North Delta Huskies AAA Senior Boys Basketball

John Batchelor

John Batchelor

Greg Hamm

Greg Hamm

Pamela Leila Rai

Pamela Leila Rai

Dave Buck

Dave Buck

Megan and Nicole McNamara

Megan and Nicole McNamara

Nic Petan

Nic Petan

Michael Aono

Michael Aono

Markus Thormeyer

Markus Thormeyer

Jeannie Cockcroft

Jeannie Cockcroft

Ray Moon

Ray Moon

South Delta Sun Devils AAAA Girls

South Delta Sun Devils AAAA Girls

Mike Hawkes

Mike Hawkes

Paige Collings

Paige Collings

Megan and Nicole McNamara

Megan and Nicole McNamara

Bill Olexa

Bill Olexa

Cliff Lane

Cliff Lane

Brendan Gallagher

Brendan Gallagher

Shirley Burr

1973 – 1985 Ladner Beatty Babes

1973 – 1985 Ladner Beatty Babes

Team Daniels

Team Daniels

1990 Delta Heat

1990 Delta Heat

Joy Fera

Joy Fera

Chelsea Buckland

Chelsea Buckland

Mary Ferguson

Mary Ferguson

Tanya Mclean

Tanya Mclean

Jocelyn Cater

Jocelyn Cater

Andrew Kanerva

Andrew Kanerva

Mary Ferguson

Mary Ferguson

Steve Couper

Steve Couper

Kyle Lotzkar

Kyle Lotzkar

Burnsview Senior Girls

Burnsview Senior Girls

Ron Clarke

Ron Clarke

Ravi Kahlon

Ravi Kahlon

Maurice Hamlin

Maurice Hamlin

Frances Raderecht

Frances Raderecht

MK Delta Lands Group Joanne Barnett And Teresa Cooper

MK Delta Lands Group Joanne Barnett And Teresa Cooper

Elizabeth (Betty) Boyd

Elizabeth (Betty) Boyd

Dean Bauck

Dean Bauck

Byron Ritchie

Byron Ritchie

George Koka

George Koka

Al Nagata

Al Nagata

Mike Pistor

Mike Pistor

Ladner and Tsawwassen Mcdonald’s Steve Krawchuk

Ladner and Tsawwassen Mcdonald’s Steve Krawchuk

Carol Peters

Carol Peters

Mark Pinckard

Mark Pinckard

Jennifer Yee

Jennifer Yee

Nicola Collicutt

Nicola Collicutt

Logan Schuss

Logan Schuss

Sara McManus

Sara McManus

Tom Robson

Tom Robson

Joe Dart

Joe Dart

Maurice Hamlin

Maurice Hamlin

Glenn Zwick

Glenn Zwick

Troy Brouwer

Troy Brouwer

Delta Gymnastics Senior Gymnaestrada

Delta Gymnastics Senior Gymnaestrada

Lyle Gatley

Lyle Gatley

Harry Jenkins

Harry Jenkins

Mitch Berger

Mitch Berger

Candace Murray

Candace Murray

Ron Johnson

Ron Johnson

John Service

John Service

2004 Ladner Pioneers Senior B Lacrosse

2004 Ladner Pioneers Senior B Lacrosse

GML Mechanical Ltd.

GML Mechanical Ltd.

Malcolm Smillie

Malcolm Smillie

Jackie Trautman

Jackie Trautman

Brent Lavallee

Brent Lavallee

Lindsay McElroy

Lindsay McElroy

Brendan Gallagher

Brendan Gallagher

John Mantei

John Mantei

Theresa Watts

Theresa Watts

Brent Seabrook

Brent Seabrook

All-Star Red Sox

All-Star Red Sox

John Buis

John Buis

Ron Toigo

Ron Toigo

Bindi Kullar

Bindi Kullar

Karen Clark

Karen Clark

Kathy Iggulden Bauman

Kathy Iggulden Bauman

Gretchen McLennan

Gretchen McLennan

Bill Lean

Bill Lean

Albert Huff

Albert Huff

1974-1975 North Delta Huskies

1974-1975 North Delta Huskies

Century Group Lands Corporation

Century Group Lands Corporation

Ladner Midget AA All-Star Red Sox

Frank Tarling

Brian Budd

Colleen Moffat

2000 – 2001 North Delta U-16 Selects

True Oliver

Shato Holdings Limited

Joy Fera

Joy Fera

Elizabeth Smith

Elizabeth Smith

Jordan Kitagawa

Jordan Kitagawa

Sam Livingston

Sam Livingston

Ryan Birt

Ryan Birt

Tammy McComb

Tammy McComb

Rob Short

Rob Short

South Delta Sun Devils

South Delta Sun Devils

Bob Burkmar

Bob Burkmar

Bob Stebbings

Bob Stebbings

Harald Hasselbach

Harald Hasselbach

Greg Frers

Greg Frers

Debbie Duke

Debbie Duke

Jodie Biggen Porteous

Jodie Biggen Porteous

Neil Murray

Neil Murray

Barb Salt

Barb Salt

1998 North Delta Blue Jays

1998 North Delta Blue Jays

Ian Paton Sr.

Ian Paton Sr.

Lehigh Cement

Lehigh Cement

Big O Tires

Julie Armstrong

Julie Armstrong

Evan Van Niekerk

Don Hay

Don Hay

Jeff Francis

Jeff Francis

Al Haynes

Al Haynes

South Delta Bantam Rams

South Delta Bantam Rams

Ladner Nationals Bantam AAA

Bob Bunnett

Carrie Flemmer Marshall

Mark Rogers

Ross Rutledge

Bill Edwards

Bill Stebbings

Gordon Bennett

North Delta Inn Allstar Sport Bar

Barb Aven

Robbie Campbell

Cecylia Witkowski

Leroy Yee

South Delta Rams Executive

Lauren Edelmeier

Cam Evans

Ray Carter

Bronwen Thomas Hager

Gary Nylund

Ron Uyeyama

1970 – 1971 North Delta Huskies

Delta Optimist

Delta Optimist

White Spot

Bill Kushnir

Laura Craig

Brain Trautman

Darryl Rudolf

Shane Kuss

Delta Belle A

Ladner Pioneers

Ladner Pioneers

Barry Howard

Neil McLennan

Kira Carre

Dueck – Marine

Dueck – Marine

Delta Cable Communications

Delta Cable Communications

Lloyd Tamboline

1980 – 1881 North Delta United U-16 United

Stan Stewardson

Michelle Wilson

Alan Kristmanson

Brian Walton

Tracey Lipp Derrheim

Kelley Ann Poole Guth

Harry Langham

Jeurgen H.M. Lankau